انواع پنکه به همراه معرفی بهترین مارک پنکه موجود در بازار

پنکه‌ها به فراخور استفاده اشکال متفاوتی دارند. در ادامه راهنمای خرید پنکه به شرح انواع پنکه‌های موجود می‌پردازیم:

 

– پنکه پرتابل

این مدل قابلت جابجایی دارد و ثابت نیست. معمولاً از پنکه‌های پرتابل استفاده می‌کنند که بتوان به‌راحتی آن را جابجا و از اتاقی به اتاق دیگر منتقل کرد.

 

– پنکه باکسی

این مدل از پنکه‌ها درون یک باکس مربع شکل قرار دارند و محفظه پشتی آن باز است که سبب می‌شود هوا از یک فضابه‌فضای دیگر کشیده شود. این مدل فن‌ها درون درگاه یا پنجره‌ها نصب می‌شوند.

 

– پنکه دیواری

این مدل از پنکه برای زمانی که امکان نصب پنکه بر روی سقف وجود ندارد مناسب‌اند. این مدل برای گاراژها، کارگاه‌ها و حتی پاسیوها کاربرد دارند.

 

– پنکه رومیزی

پنکه رومیزی کوچک برای قرار گرفتن بر روی میز شما طراحی‌ شده‌اند. دارای باد و خنکای ملایم هستند که باعث می‌شود هم هوای اطراف میز شما خنک شده و هم مزاحمتی برای شما نداشته باشد.

 

– پنکه دستی

پنکه‌‌های کوچکی هستند که برخی از آن‌ها به‌جای تغذیه از برق با کمک یو اس بی به لپ‌تاپ یا کامپیوتر شما وصل می‌شوند و کار می‌کنند. اگرچه اکثر آن‌ها دارای سیم برق هستند.

 

– پنکه پایه‌دار

پنکه پایه‌ بلند یا پایه‌دار بر روی پایه‌ای قرارگرفته‌اند که شما امکان تنظیم ارتفاع آن به‌دلخواه خود را دارید. پنکه‌های ایستاده پره‌های قطورتر و بزرگ‌تری دارد، درنتیجه حجم هوای خنکی که تولید می‌کند بسیار بیشتر است.

 

– پنکه بدون پره

یکی دیگر از مدل‌های مقاله راهنمای خرید پنکه، پنکه بدون پره است. پره‌های این مدل از پنکه جایی داخل پایه پنهان‌ شده‌اند و دیده نمی‌شوند. این مدل بسیار قدرتمند است و نسبت به سایر مدل‌ها گران‌تر است.

 

– پنکه سقفی

پنکه سقفی از دیگر مدل‌های پرطرفدار و بسیار کارآمد در بین انواع مدل‌های پنکه در راهنمای خرید پنکه است. این پنکه بر روی سقف نصب‌شده (به‌صورت دائم، بدون قابلیت جابجایی) و پره‌های بزرگی دارند و با چرخیدن، هوای بسیار خنکی در اتاق ایجاد می‌شود.

 

اندازه پنکه سقفی مناسب یک اتاق کوچک ۳۶ الی۴۲ اینچ (۹۰ الی ۱۰۵ سانتی­متر)، اتاق‌خواب مستر معمولی اندازه ۴۴ اینچ(۱۱۰ سانتی­متر( و برای اتاق نشیمن یا اتاق‌های بزرگ‌تر سایز ۵۰ تا ۵۴ اینچ (۱۳۰ تا۱۴۰ سانتی­متر) پاسخگو است. پنکه سقفی در انواع متفاوت برای محیط‌های مختلف طراحی‌شده است.

 

انواع پنکه سقفی:

از انواع مدل آن در راهنمای خرید پنکه می‌توانیم این مدل‌ها را معرفی کنیم؛

 

پنکه سقفی UL Dry این مدل دارای پره‌های چوبی است که برای هوای خشک بدون رطوبت کارآمد است. این مدل را می‌توانید در اتاق‌خواب، نشیمن یا محل کار نصب کنید.

پنکه سقفی UL Damp این مدل از پنکه برای محیط و اتاق‌های با رطوبت مناسب است اما نباید در تماس مستقیم با آب قرار بگیرند. می‌توانید از این مدل در حمام، آشپزخانه و ایوان‌های پوشیده استفاده کنید.

پنکه سقفی UL Wet این مدل پنکه توانایی تحمل آب نیز دارد و حتی در زیر برف و باران نیز دوام می‌آورد. موتور این پنکه در مقابل آب مقاوم است. می‌توان از این پنکه در ایوان و حیاط استفاده کرد.

– پنکه مه‌ساز

در این مدل پنکه یک مخزن آب در قسمت پایین پنکه تعبیه‌شده است و این مخزن هنگام چرخش پره، مه سرد را که از طریق مخزن آب تولیدشده به سمت پروانه می‌رساند و در فضای اتاق پخش می‌کند. این امر علاوه بر تولید رطوبت خنکی بیشتری نیز به فضا می‌بخشد. نوع دیگری از پنکه مه ساز وجود دارد که حتماً در فصول گرم و در فضاهای بازی چون رستوران‌ها و … دیده‌اید.

 

در این مدل آب با فشار زیاد به سمت دستگاه مه‌ساز حرکت کرده و به‌صورت قطرات ریز آب همراه با باد فشارقوی از پنکه خارج می‌شود. مخزن آب این نوع پنکه گنجایش بسیار بالایی دارد و گاهی نیز می‌توان آن را به آب شهری متصل کرد. در کل برخی از انواع پنکه رطوبت زا هستند که به پنکه آبی معروف‌اند. این مدل علاوه بر خنک کردن، هوا را نیز مرطوب می‌کند.

 

اندازه پنکه

یکی از مهم‌ترین عوامل موثر در سرعت خنک‌کنندگی پنکه اندازه پنکه است. پنکه‌ها در اندازه‌های مختلفی تولید می‌شوند. از پنکه‌های با اندازه کوچک، انتظار خنک‌کنندگی مساحت کمتر داریم. پنکه‌ها معمولاً در اندازه‌های ۶ تا ۱۸ اینچ (۱۵ تا ۴۵ سانتی­متر) تولید می‌شوند. اندازه پنکه، باید براساس ابعاد فضایی که می‌خواهید از پنکه استفاده کنید، انتخاب شود. اگر مکان موردنظر شما بزرگ است، می‌بایست سراغ پنکه‌های بزرگ‌تر بروید. در اتاق‌های بزرگ‌تر می‌توانید به جای خرید پنکه با قطر پره بزرگ‌تر، از دو یا چند پنکه برای خنک کردن محیط استفاده کنید. در مورد پنکه‌های رومیزی برای آن که فضای کافی برای گذاشتن روی میز داشته باشید، می‌بایست به طول، عرض و ارتفاع پنکه توجه کنید.

 

وزن پنکه

پنکه‌ها علاوه بر خنک‌سازی، شما را در کارهایی مانند بیرون راندن دود از فضای اتاق، خشک‌کردن تابلوهای نقاشی و سایر وسایل خیس و جابجایی هوا یاری می‌کنند. یا در طول روز بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند از پنکه در اتاق نشیمن و در هنگام خواب در اتاق خواب استفاده کنند. در این صورت، راحتی در جابجایی پنکه یکی از معیارهایی است که می توانید درنظر بگیرید. در واقع، پنکه‌ای مناسب شماست که وزن خیلی زیادی نداشته باشد. همچنین اگر صاحب چند طبقه هستید که مایل هستید پنکه را در بین طبقات مختلف جابجا کنید، در هنگام خرید باید به وزن پنکه توجه کنید.

 

تنظیم سرعت پنکه

به دلیل اختلاف دمای هوا در طول روز و طول شب در اکثر مناطق کشور، بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند که در طول شب از جریان باد ملایم و در طول روز از جریان باد قوی‌تر بهره ببرند. بیشتر پنکه‌های موجود در بازار، قابلیت تنظیم سرعت‌های مختلف دارند. جالب است بدانید که برخی از پنکه‌ها، مجهز به قابلیت «حالت خواب» می‌باشند که در این حالت هم پنکه کم‌صدا کار می‌کند و هم این که وزش باد ملایمی را ایجاد می‌کند. هرچه تعداد سرعت‌های قابل تنظیم دستگاه بیشتر باشد، کاربر گزینه‌های انتخابی بیشتری برای شرایط مختلف دارد که این موضوع می‌تواند رضایت بیشتری را نیز به دنبال داشته باشد.

 

صدای پنکه

یکی دیگر از عوامل مهم که معمولاً در خرید پنکه باید درنظر گرفته شود، صدای پنکه در هنگام کار کردن است. شدت جریان باد، سرعت و نوع مواد ترکیبی استفاده شده در ساخت پنکه ، عوامل مختلفی هستند که در میزان صدای پنکه تأثیرگذار می‌باشند. پنکه‌های ایستاده به علت این که در مقایسه با پنکه‌های هم‌سایز خود از مواد محکم‌تری ساخته شده و سنگین‌تر می‌باشند، از این رو صدای کمتری هم در حین کار ایجاد می‌کنند.

 

ارتفاع پنکه

گاهی برای جابجایی بهتر هوا، وزش باد در ارتفاع دیگر باید تنظیم شود، از این‌رو خرید پنکه‌های ایستاده با پایه بلند مناسب‌ترین انتخاب است. ارتفاع این پنکه‌ها قابل تنظیم می‌باشد به طوری‌که باد مستقیماً بر روی سطح مورد نظر شما بوزد. علاوه بر آن به‌ویژه در پنکه‌های پایه‌دار می‌توان ارتفاع پنکه را با استفاده از اهرم روی پایه تغییر داد.

 

چرخش و سرعت نوسانی (سینوسی)

مهم‌ترین قابلیت پنکه حرکت نوسانی یا حرکت آرام سر آن به طرفین است تا در این حالت محیط اطراف پنکه هم بتواند از باد خنک بهره‌مند شود. سر اکثر پنکه‌ها به سمت بالا یا پایین، چپ یا راست حرکت می‌کنند.

 

در پنکه‌های جدید می‌توان از راه دور و تنها با استفاده از کنترل جهت چرخش پنکه را تنظیم کنید. این مدل برای استفاده در محیط‌های کاری با گازها و مواد مضر مناسب نیست. معمولاً داشتن سر چرخشی و حالات مختلف چرخش برای پنکه کوچک یا پنکه دستی خیلی مهم نیست.

 

تعداد کمی از پنکه های موجود در بازار، مجهز به قابلیت چرخش سینوسی می‌باشند. قابلیت سینوسی نیز به دستگاه کمک می‌کند که سرعت پرتاب باد پنکه از زیاد به کم و همچنین کم به زیاد (سینوسی) تغییر کند. البته قیمت پنکه‌های مجهز به دو قابلیت اشاره شده در مقایسه با مدل های دیگر، اندکی بالاتر است.

 

نوع گارد

تولیدکنندگان پنکه، پره های پنکه را در داخل دو نوع گارد میله‌ای و مشبک قرار می‌دهند. برای خانواده هایی که فرزند کم سن و کوچک دارند مدل‌های با گارد مشبک دارای ایمنی بیشتری هستند.

 

ظرفیت هوا سازی یا دبی حجمی هوای تولیدی :

CFM (cubic feet per minute) فوت مکعب در دقیقه، حجم هوایی که پنکه در هر دقیقه به گردش درمی‌آورد را نشان می‌دهد. هرچه عدد آن بیشتر باشد به معنای گردش هوای بیشتر است و این نشان‌دهنده قدرتمندی دستگاه است.