عطاری ها 30 نوع گیاه سمی به مردم می فروشند

در عطاری ها می توان انواع دمنوش های گیاهی مانند دمنوش بابونه، دمنوش گلبرگ زعفران، دمنوش کاکوتی و… شما در عطارمارت می توانید همه گیاهان دارویی و محصولات را با عکس های با کیفیت مشاهده کرده و توضیحات آن محصول و خواص آن را مطالعه نمایید و در صورت تمایل اقدام به خرید کنید و درب منزل تحویل بگیرید. جواز کسب را از صنف عطاری و کارت بهداشت را هم باید از عطاری شاه جهان چه داروی برای اسپرم صفر دارد وزارت بهداشت بگیرید. مدرس دانشگاه فرهنگیان تربتحیدریه “کربلایی مراد جراح” را یکی از این افراد حاذق ذکر و بیان کرد: وی در امر طبابت به ویژه جراحی با روش سنتی، خدمات شایانی همچون ترمیم آسیبدیدگی شدید یک زن اهل روستای فهندر ارائه کرد که صورتش توسط حیوان درنده دریده شده بود.

ایران یکی از هفت کشور آسیایی است که بیشترین گیاهان دارویی را دارد. با این وجود تلاش یکی از محققان محلی که به تدریس در دانشگاه فرهنگیان تربتحیدریه نیز اشتغال دارد در چارچوب “تاریخ شفاهی” و پژوهش در خاطرات شاهدان نزدیک به آن زمان و همچنین گفتههای بازماندگان یکی از خانوادههای تربتی دستاندرکار عطاری گوشههایی از این تاریخچه ثبت شده است. تاریخچه این فعالیت صنفی اجتماعی که امروز به یکی از تخصصهای علمی و آکادمیک مبدل شده، آنطور که باید در قالب موازین علم تاریخ به شکلی مستند ضبط، جمعآوری و تدوین نشده است. با توجه به گرایشروزافزون مردم به طب سنتی ایرانی و توسعه طب و داروسازی سنتی، توجه به آموزش علمی مصرف منطقیگیاهان دارویی پر مصرف، الزامی به نظر می رسد.

عدم درج اسم علمی و فارسی کامل گیاهان موجود در عطاری ها و سودجویی برخی ازفروشندگان گیاهان دارویی از مهمترین مشکلات گیاهان دارویی موجود در بازار است. با رایزنی های انجام شده توسط دانشگاه و اداره اصناف، عطاران در دوره های آموزشی که سالیانه توسط اداره نظارت بر فرآورده های طبیعی، سنتی، مکمل معاونت غذا و دارو برگزار می شود شرکت کرده و به صورت کامل با قوانین و ضوابط عطاری ها آشنا می شوند. بطور مثال گل پنیرک به جای گل بنفشه، بذر انیسون به جای بذر زنیان، گل گلرنگ به جایزعفران عرضه می شود. این برادران هریک در همین چارچوب کار عهدهدار کشت و برداشت گیاهان دارویی، حمل و نقل آن، مداوای بیماران در مراجعه به آبادیهای اطراف تربتحیدریه و عرضه فروش گیاهان دارویی در این شهر شدند.

وی گفت: همزمان با این روند، سه نفر از فرزندان سیداحمد دوافروش که حرفه پدری را در تربتحیدریه ادامه داده بودند نیز کار خود را توسعه داده و در مزرعهای واقع در کلاته سبز اسماعیلآباد در حومه این شهر اقدام به کشت گیاهان دارویی کردند. محمد شریفیتربتی افزود: ۱۹۶ سال پیش، سر سلسله این خاندان به نام “حکیم سید میرزا امینالدوله مدرسی یزدی” سال ۱۲۰۳ خورشیدی از یزد به خراسان مهاجرت و پس از مدتی تهیه و تجویز گیاهان دارویی در مشهد، به تربتحیدریه نقل مکان کرد و سال ۱۲۴۷ خورشیدی مقارن با دوره ناصری، حجره عطاری خود را در مکانی جنب کوچه کاریز تربتحیدریه برپا نمود.