کارشناس خودرو متخصص، کلید حل مشکلات معاملات

خرید خودروی کارکرده نسبت به اتومبیل ‌های صفر کیلومتر رونق بسیارگرمی دارد. یکی از دلایل آن پایین بودن قیمت ماشین کارکرده است. البته هنگام معامله‌ی این نوع خودروها باید نکات زیادی را مد نظر قرار داد. زیرا اگر دقت نکنید ممکن است بسیاری از فروشندگان متقلب از نا آگاهی شما سوء استفاه کرده و نقص‌های ماشین را به شما نگویند. در این صورت علاوه بر این که ضررهای مالی زیادی را به شما تحمیل می‌کنند، پس از خرید خودرو مجبورید هزینه‌های زیادی را برای تعمیر ماشین بپردازید. پس بدانید که کارشناسی خودرو از ضروریات انجام یک معامله موفق خودرویی است.

کارشناس خودرو یک فرد باتجربه و متخصص است که تمامی این قدم‌ها را برای شما طی می‌کند تا خیالتان از بابت خرید خودرو راحت باشد.کارشناسان خودرو همراه مکانیک قبل ازاین‌که وارد بازار شوند، در یک دوره 3 ماهه رایگان به نام آکادمی همراه مکانیک که با همکاری سازمان فنی‌حرفه‌ای برگزار می‌شود، شرکت می‌کنند تا زیر و بم خودروهای مختلف را در آن‌جا یاد بگیرند.

در کارشناسی خودرو، بررسی تمام قسمت‌های مهم خودرو ضروری است. شما با بررسی چند نقطه‌ی خاص می‌توانید بسیاری از اشکالات ماشین را بفهمید. کارشناسی خودرو از نظر فنی بسیار مهم است. وجود اشکال در بخش‌های فنی، روی قیمت ماشین تاثیر زیادی دارد. روشن بودن چراغ چک اتومبیل و روغن سوزی خودرو از جمله اشکالات فنی مهمی هستند که ما در این نوشتار قصد داریم آن‌ها را بررسی کنیم.

چراغ چک

در صفحه‌ی کیلومتر شمار خودروها چراغ‌هایی وجود دارند که هر کدام هنگام روشن شدن، راننده را از مواردی آگاه می‌کنند و یا اخطارهایی به او می‌دهند. به عنوان مثال در مواقع بحرانی مثل جوش آوردن موتور خودرو به راننده اطلاع داده می‌شود. اگر چراغ چک خودرو روی صفحه‌ی کیلومتر ماشین نمایان شود. سریعا باید به یک تعمیرگاه مراجعه کنید. زیرا روشن شدن این چراغ نشان از اختلال در عملکرد یکی از قسمتهای خودرو را دارد. در این مواقع تعمیرکار با استفاده از دستگاه دیاگ مشکل را بررسی می‌کند.

ممکن است روشن شدن چراغ چک به دلیل ایجاد اشکال در موتور خودرو، سیستم سرمایش ماشین، سیستم الکتریکی خودرو، ترمز و یا گیربکس خودرو باشد. پس بهتر است این موضوع را هنگام خرید خودرو اصلا نادیده نگیرید. چرا که هزینه‌ی تعمیر هر کدام از این قسمت‌ها بسیار بالا بوده و می‌توانند در قیمت ماشین تاثیر گذار باشند.

دلایل روشن شدن چراغ چک

همان طور که گفتیم اگر چراغ چک خودروی شما روشن می‌شود، تعمیرکار با دیاگ زدن متوجه اشکال فنی خودرو شده و شما را درصدد رفع آن یاری می‌کند. معمولا از دلایل شایع روشن شدن چراغ چک می‌توان به اشکال در سنسور اکسیژن، سیستم سوخت رسانی، کوئل، شمع و وایر، ترموستات، باتری، سیستم چرخش گاز اگزوز، گیربکس، سیستم خنک کننده، انژکتور سوخت و نشتی خلا اشاره کرد. در بسیاری از موارد گفته شده خودرو نیاز به تعمیرات اساسی دارد که می‌تواند روی قیمت ماشین شدیدا تاثیر گذار باشد. پس بهتر است در صورت روشن شدن این چراغ در قیمت ماشین تجدید نظر کنید.

روغن موتور

موتور خودرو با سوزاندن بنزین خودرو را به حرکت در می‌اورد. موتور از قطعاتی تشکیل شده است که هر کدام در کنار کارکرد خاص خود به صورت هماهنگ با دیگر اعضا در راستای به حرکت درآوردن اتومبیل می‌کوشند. یکی از این قطعات میل لنگ است که حرکات خطی پیستون‌ها را به حرکت دورانی تبدیل می‌کند. هنگامی که دور موتور روی 3 است، به این معناست که میل لنگ خودرو با سرعت 3000 دور در دقیقه یا 50 دور در ثانیه در چرخش است. در این سرعت پیستون خودرو در هر ثانیه 50 بار یک حرکت رفت و برگشتی را انجام می‌دهد و این یعنی پیمودن مسیر بلوک سیلندر در هر ثانیه 100 بار.

استفاده از روغن موتور برای روان سازی قسمت‌های متحرک موتور، جلوگیری از استهلاک آن‌ها و خنک کردن قطعات موتور ضروری است. گاهی اوقات روغن موتور همراه با سوخت می‌سوزد. به همین دلیل دیده می‌شود که سطح روغن هنگام تعویض آن کمتر شده است و یا رنگ آن تغییر کرده است. به چنین اشکالاتی در موتور خودرو روغن سوزی می‌گویند.

نشانه های وجود روغن سوزی

همان‌طور که گفتیم اگر یک موتور روغن سوزی داشته باشد به این معنی است که روغن موتور به همراه سوخت اصلی خودرو می‌سوزد. از نشانه‌های روغن سوزی در موتور خودرو می‌توان به کم شدن مداوم روغن، خروج دود آبی از اگزوز، بوی روغن سوزی و… اشاره کرد.

اگر سطح روغن در محفظه دائما کم می‌شود. نباید گمان کنید که با افزودن روغن به داخل آن مشکل روغن سوزی حل می‌شود. زیرا این کار به قطعات موتور شدیدا آسیب می‌رساند. پس هنگام خرید خودروی کارکرده بسیار دقت کنید که اگر ماشین روغن سوزی دارد، احتمال اینکه موتور آن آسیب دیده باشد بسیار زیاد است. این موضوع می‌تواند شدیدا روی قیمت ماشین اثر گذار باشد و باید این هزینه‌ها در زمان خرید خودروی کارکرده در نظر گرفته شود.

انتخاب یک خودرو کارکرده‌ی سالم می‌تواند از لحاظ اقتصادی برای بسیاری از خریداران بسیار مقرون به صرفه باشد. به همین دلیل اگر می‌خواهید که هنگام خرید خودرو از لحاظ مالی ضرری را متحمل نشوید باید کارشناسی خودرو را توسط یک متخصص باتجربه انجام دهید. زیرا بسیاری از موارد (مثل کیلومتر واقعی خودرو) توسط دستگاه‌های رایج مشخص نمی‌شود و کارشناس باید باتوجه به ساییدگی پدال و … آن‌را تشخیص دهد.

به‌طور خلاصه می‌توان گفت که کارشناس خودرو یک فرد باتجربه و متخصص است که تمامی این قدم‌ها را برای شما طی می‌کند تا خیالتان از بابت خرید خودرو راحت باشد.کارشناسان خودرو همراه مکانیک قبل ازاین‌که وارد بازار شوند، در یک دوره 3 ماهه رایگان به نام آکادمی همراه مکانیک که با همکاری سازمان فنی‌حرفه‌ای برگزار می‌شود، شرکت می‌کنند تا زیر و بم خودروهای مختلف را در آن‌جا یاد بگیرند.

از شما دعوت می‌کنیم تا وارد سایت hamrah-mechanic.com شوید و از خدمات مختلف این سایت دیدن کنید.